Skåp karolinsk barock
Klubbat för:
23 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SKÅP, stockholmsarbete i karolinsk barock, fanerat med alrot, rak form med utskjutande krön, dörrar och sidor med friser och fält, brännförgyllda nyckelskyltar av mässing krönta av krona, dörrarnas insidor med imitationsmåleri, inredning av två fasta hyllor, botten med tre lådor, benställning med låda, spiralvridna ben och fotkryss, avslutande klotfötter, nyckel medföljer, höjd 203, 140 x 60 cm
PROVENIENS: Stopalo
Smärre lagningar och torrsprickor, en list kompletterad, löst konturerat hyllplan medföljer
657805
2019-09-15