Karl Svensson vas

Karl Svensson vas
Karl Svensson vas
Karl Svensson vas
Karl Svensson vas
Karl Svensson vas
Karl Svensson vas
Karl Svensson vas
Karl Svensson vas
Karl Svensson vas
Karl Svensson vas
Karl Svensson vas
Karl Svensson vas
Karl Svensson vas
Karl Svensson vas

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KARL SVENSSON, vas, lergods, Höganäs, omkring 1900, dekor av två slingrande ödleliknande figurer, glaserad i vinröd iriserande glasyr, stämpelmärkt 975 HÖGANÄS KS, höjd 29, diameter 36 cm

PROVENIENS: Stopalo

Nagg och fotnagg, slitage

657817

2019-09-15