Karl Svensson vas
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARL SVENSSON, vas, lergods, Höganäs, omkring 1900, dekor av två slingrande ödleliknande figurer, glaserad i vinröd iriserande glasyr, stämpelmärkt 975 HÖGANÄS KS, höjd 29, diameter 36 cm
PROVENIENS: Stopalo
Nagg och fotnagg, slitage
657817
2019-09-15