Spegel/Ram gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

8 800 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SPEGEL/RAM, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut, oval ram förgylld med polerat guld och slagmetall, träskuren dekor i form av band- och pärlstav, genombrutet krön med strödda blommor och bandrosett, kvicksilverfolierat glas, sannolikt originalbakstycke, 99 x 71 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre skador, mindre dekorbortfall

657842

2019-09-15