Konsolbord sengustavianskt

Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt

Såld för:

33 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824) tillskrivet, konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, i den egyptiserande stilen, lunettformat, träskuren dekor och pastellage, förgyllt och mörkpatinerat, sargen med dekor av fleuronger, benen med egyptiska karyatidbyster och växtornamentik, avsmalnande bladhölstrade och kannelerade bockben, tillskrivna Ernst Philip Thoman (hovbildhuggare i Stockholm 1796-1818), sockel bemålad med marmorimitation, skiva av bleu turquin, höjd 76, 76,5 x 38 cm

PROVENIENS: Familjen Jehander, Hörle herrgård, Värnamo
Uppsala Auktionskammare, Internationell kvalitetsauktion, våren 2013, nr 856
Stopalo

Ställvisa dekorskador, sockel nedskuren, senare skiva

657846

2019-09-15