Konsolbord sengustavianskt tillskrivet C.F. Thim

Såld för:

15 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

CARL FREDRIK THIM (spegelfabrikör och grosshandlare i Stockholm, 1818-1834) tillskrivet, konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall samt delvis mörkpatinerat, rektangulär bemålad träskiva i kolmårdsimitation, sarg med dekor av astragalstav och fascesstav, uppburen av karyatider med tassfötter, bemålad fotplatta i kolmårdsimitation, träskiva bemålad med kolmårdsimitation, höjd 81, 70 x 31 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Bukowskis Internationella auktion, våren 2012, nr 576, jämför etikettsignerat konsolbord av Carl Fredrik Thim

Ställvis färgbortfall, skivan något slagen

657851

2019-09-15