Taburett sengustaviansk C.J. Wadström

Såld för:

9 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

CARL JOHAN WADSTRÖM (mästare i Stockholm 1788-1816), taburett, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad CIWS, Stockholms stolmakarämbetessigill, träskuren dekor, sarger med bladsnitt, hörnfleuronger, bladhölstrade avsmalnande ben, sitthöjd 43 cm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage

657862

2019-09-15