Taburett sengustaviansk C.J. Wadström
Klubbat för:
9 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL JOHAN WADSTRÖM (mästare i Stockholm 1788-1816), taburett, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad CIWS, Stockholms stolmakarämbetessigill, träskuren dekor, sarger med bladsnitt, hörnfleuronger, bladhölstrade avsmalnande ben, sitthöjd 43 cm
PROVENIENS: Stopalo
Slitage
657862
2019-09-15