Konsolbord sengustavianskt Jonas Frisk

Såld för:

37 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarg med akantusbård, fleuronger och palmetter, främre ben i form av bevingade fabeldjur, svärtad bas märkt med rödkrita N:o 4, skiva av carraramarmor märkt med rödkrita Frisk N:o 4, höjd 85, 97 x 40 cm

PROVENIENS: Stopalo

Ställvisa dekorskador, lagningar och retuscher

657895

2019-09-15