Taburett gustaviansk Johan Lindgren
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), taburett, gustavianskt stockholmsarbete, signerad ILG, träskuren dekor, sarger med bladsnitt, hörnfleurongoer, avsmalnande kannelerade ben, bemålad i vitt, sitthöjd 41 cm
PROVENIENS: Stopalo
Slitage
657900
2019-09-15