Taburett gustaviansk Johan Lindgren

Såld för:

4 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), taburett, gustavianskt stockholmsarbete, signerad ILG, träskuren dekor, sarger med bladsnitt, hörnfleurongoer, avsmalnande kannelerade ben, bemålad i vitt, sitthöjd 41 cm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage

657900

2019-09-15