Byrå rokoko Mathias Tiberg

Byrå rokoko Mathias Tiberg
Byrå rokoko Mathias Tiberg
Byrå rokoko Mathias Tiberg
Byrå rokoko Mathias Tiberg
Byrå rokoko Mathias Tiberg
Byrå rokoko Mathias Tiberg
Byrå rokoko Mathias Tiberg
Byrå rokoko Mathias Tiberg
Byrå rokoko Mathias Tiberg
Byrå rokoko Mathias Tiberg
Byrå rokoko Mathias Tiberg
Byrå rokoko Mathias Tiberg
Byrå rokoko Mathias Tiberg
Byrå rokoko Mathias Tiberg
Byrå rokoko Mathias Tiberg
Byrå rokoko Mathias Tiberg
Byrå rokoko Mathias Tiberg
Byrå rokoko Mathias Tiberg

Såld för:

25 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

MATHIAS TIBERG (ämbetsmästarre i Stockholm 1755-1775), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad tre gånger på bakstycket MTB, fanerad med valnöt, brännförgyllda beslag i mässing, bukig form, inläggningar av friser och fält, parkettläggning, skiva av kolmårdsmarmor med kälning, höjd 83, 112 x 60 cm

PROVENIENS: Stopalo

Ställvisa skador och lagningar, senare skiva och lambrekängbeslag

657901

2019-09-15