Byrå rokoko Mathias Tiberg
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATHIAS TIBERG (ämbetsmästarre i Stockholm 1755-1775), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad tre gånger på bakstycket MTB, fanerad med valnöt, brännförgyllda beslag i mässing, bukig form, inläggningar av friser och fält, parkettläggning, skiva av kolmårdsmarmor med kälning, höjd 83, 112 x 60 cm
PROVENIENS: Stopalo
Ställvisa skador och lagningar, senare skiva och lambrekängbeslag
657901
2019-09-15