Bordslampa Hjalmar Norrström

Bordslampa Hjalmar Norrström
Bordslampa Hjalmar Norrström
Bordslampa Hjalmar Norrström
Bordslampa Hjalmar Norrström
Bordslampa Hjalmar Norrström
Bordslampa Hjalmar Norrström
Bordslampa Hjalmar Norrström
Bordslampa Hjalmar Norrström
Bordslampa Hjalmar Norrström
Bordslampa Hjalmar Norrström

Såld för:

34 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

HJALMAR NORRSTRÖM (1853-1923), bordslampa, etsad metall, tillverkad 1917, dekor av svensk landskapsvy med sjö, hus och skog, signerad C HJ. NORRSTRÖM 1917, skärm av pergament, ringen runt lampskärmen och fotringen av brons, höjd ca 70 cm

PROVENIENS: Stopalo

Skärmen med obetydligt hål

657913

2019-09-15