Bordspendyl Louis-Philippe

Bordspendyl Louis-Philippe
Bordspendyl Louis-Philippe
Bordspendyl Louis-Philippe
Bordspendyl Louis-Philippe
Bordspendyl Louis-Philippe
Bordspendyl Louis-Philippe
Bordspendyl Louis-Philippe
Bordspendyl Louis-Philippe

Såld för:

7 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

BORDSPENDYL, Louis-Philippe, Frankrike, urtavlan märkt Abastide á Clermont FS, matterad och polerad förgylld och mörkpatinerad brons, sockel med bladslingor, vallmo och moriserande dekor av pikerade arkitektoniska element, urhus med kurtiserande par i orientalisk dräkt vilandes på lejonfäll, urtavla med vattrad försilvring, romerska siffror, hel- och halvslag, pendel och nyckel medföljer, höjd 43,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre slitage, mindre del av dekor saknas. SAV garanterar ej funktionen

658057

2019-09-15