Armlänstol Italien 1800-tal

Armlänstol Italien 1800-tal
Armlänstol Italien 1800-tal
Armlänstol Italien 1800-tal
Armlänstol Italien 1800-tal
Armlänstol Italien 1800-tal
Armlänstol Italien 1800-tal
Armlänstol Italien 1800-tal
Armlänstol Italien 1800-tal
Armlänstol Italien 1800-tal
Armlänstol Italien 1800-tal
Armlänstol Italien 1800-tal
Armlänstol Italien 1800-tal
Armlänstol Italien 1800-tal
Armlänstol Italien 1800-tal

Klubbat för:

18 500 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ARMLÄNSTOL, Italien 1800-tal, träskuren dekor, ryggbricka i form snäckskal med armlän av fiskar, naturalistiskt formade ben med pärla, bemålad, sitthöjd 44 cm
Jämför snarlik stol i Carl Eldhs ateljémuseum, Stockholm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage, främre benen med förstärkningar, ett benavslut kompletterat

658084

2019-09-15