Monterskåp Stina Swanbergs Antikvitetsaffär
Klubbat för:
9 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MONTERSKÅP, sent 1800-tal, ådringsmålad i mahognyimitation med dekor av förgyllt, gjutet pastellage, arkitektoniskt uppbyggd i rak form, triangulärt krön med dekor av bladstav, skodd i svartmålad bleckplåt, text i guldfärg "S. SWANBERGS´S Antikvitetsh. 17 V. Trädgårdsg. 17", 6 lösa hyllplan i glas, nyckel finns, 150 x 57 cm
PROVENIENS: Stopalo
HISTORIK: Stina Swanbergs Antiqvitetshandel (sedermera med namnet ändrat till Stina Swanbergs Antikvitetsaffär) etablerades 1881. Affären var först belägen på Västra Trädgårdsgatan 17, vid Kungsträdgården i Stockholm
Smärre skador och slitage
658089
2019-09-15