Skål cypriotisk bronsålder

Skål cypriotisk bronsålder
Skål cypriotisk bronsålder
Skål cypriotisk bronsålder
Skål cypriotisk bronsålder
Skål cypriotisk bronsålder
Skål cypriotisk bronsålder
Skål cypriotisk bronsålder
Skål cypriotisk bronsålder
Skål cypriotisk bronsålder
Skål cypriotisk bronsålder

Klubbat för:

19 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKÅL, keramik, cypriotisk bronsålder ca 2.300-1.600fKr, rödaktigt lergods, höjd höjd 9, diameter 13,5cm
Proveniens: Sotheby 1970-02-23

Ingår i Barbro B. Johanssons samling

Smärre nagg

658472

2019-11-10