Cypriotisk skål

Cypriotisk skål
Cypriotisk skål
Cypriotisk skål
Cypriotisk skål
Cypriotisk skål
Cypriotisk skål
Cypriotisk skål
Cypriotisk skål

Såld för:

5 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKÅL, keramik, cypriotisk bronsålder ca 2.300-1.600fKr, rödaktigt lergods, rundad form med pip, höjd höjd 8,5, längd 26cm
Proveniens: Sotheby 1970-02-23

Ingår i Barbro B. Johanssons samling

Smärre nagg

658476

2019-11-10