Cypriotisk skål
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, keramik, cypriotisk bronsålder ca 2.300-1.600fKr, rödaktigt lergods, rundad form med pip, höjd höjd 8,5, längd 26cm
Proveniens: Sotheby 1970-02-23
Ingår i Barbro B. Johanssons samling
Smärre nagg
658476
2019-11-10