Stigbygelkrus Chimu-Inka

Stigbygelkrus Chimu-Inka
Stigbygelkrus Chimu-Inka
Stigbygelkrus Chimu-Inka
Stigbygelkrus Chimu-Inka
Stigbygelkrus Chimu-Inka
Stigbygelkrus Chimu-Inka
Stigbygelkrus Chimu-Inka
Stigbygelkrus Chimu-Inka
Stigbygelkrus Chimu-Inka
Stigbygelkrus Chimu-Inka
Stigbygelkrus Chimu-Inka
Stigbygelkrus Chimu-Inka

Såld för:

10 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STIGBYGELKRUS, Chimu-Inka, 1400-1600-tal, syrereducerad svart keramik, kroppen omgiven av sex frukter, höjd 17cm

Ingår i Barbro B. Johanssons samling

Fin lagning, smärre avslag

658478

2019-11-10