Cypriotisk skål
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅL, keramik, cypriotisk bronsålder ca 2.300-1.600fKr, rödaktigt lergods, rundad form med pip, höjd höjd 10,5, diameter 25cm
Proveniens: Sotheby 1970-02-23
Ingår i Barbro B. Johanssons samling
Lagning
658492
2019-11-10