Casoletter Louis XVI-stil
Klubbat för:
15 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CASOLETTER, ett par, Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft, marmor och förgylld brons, rund sockel med pärlstav, antikiserande tripodfot med klövfötter krönta av vädurshuvuden, urnformad behållare med lagerhölstrad botten, på livet blomsterfestonger, mynning med à la greque, locket krönt av blad och druvklasse, höjd 27 cm
Smärre slitage, obetydliga nagg
658681
2019-09-29