Casoletter Louis XVI-stil

Casoletter Louis XVI-stil
Casoletter Louis XVI-stil
Casoletter Louis XVI-stil
Casoletter Louis XVI-stil
Casoletter Louis XVI-stil
Casoletter Louis XVI-stil
Casoletter Louis XVI-stil
Casoletter Louis XVI-stil
Casoletter Louis XVI-stil
Casoletter Louis XVI-stil
Casoletter Louis XVI-stil
Casoletter Louis XVI-stil
Casoletter Louis XVI-stil
Casoletter Louis XVI-stil

Såld för:

15 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

CASOLETTER, ett par, Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft, marmor och förgylld brons, rund sockel med pärlstav, antikiserande tripodfot med klövfötter krönta av vädurshuvuden, urnformad behållare med lagerhölstrad botten, på livet blomsterfestonger, mynning med à la greque, locket krönt av blad och druvklasse, höjd 27 cm

Smärre slitage, obetydliga nagg

658681

2019-09-29