Ikea stol "Hallunda"

Ikea stol
Ikea stol
Ikea stol
Ikea stol
Ikea stol
Ikea stol

Såld för:

2 600 SEK

Utropspris

1 000 SEK

IKEA, "Hallunda", stol, från Ikeas 1700-talsserie, gustaviansk stil, brännmärkt undertill, Hallunda Ikea of Sweden, sitthöjd ca 48 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål.

bruksslitage

658760

2019-07-17