IKUL
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KNIV, Centralafrika, brett blad, fäste i trä, längd ca 51 cm
PROVENIENS: Inköpt på 1970-talet på aktion med föremål från Georg von Békésys (1899-1972) samling.
Georg von Békésy tilldelades nobelpriset i medicin 1961. Delar av hans samling finns idag på flera svenska museer genom deposition från Nobelstiftelsen.
Fäste med skador
658778
2019-07-03