IKUL

IKUL
IKUL
IKUL
IKUL

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KNIV, Centralafrika, brett blad, fäste i trä, längd ca 51 cm

PROVENIENS: Inköpt på 1970-talet på aktion med föremål från Georg von Békésys (1899-1972) samling.
Georg von Békésy tilldelades nobelpriset i medicin 1961. Delar av hans samling finns idag på flera svenska museer genom deposition från Nobelstiftelsen.

Fäste med skador

658778

2019-07-03