Royal Copenhagen Musselmalet

Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet

Klubbat för:

8 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

KUNGLIG DANSK "Musselmalet", kaffe-, te- och moccaservis, 30 dlr., porslin, Danmark, 1900-talets andra hälft, bestående av: 7 kaffekoppar med fat (756), 4 tekoppar med fat (703) , 3 moccakoppar med fat (528), 8 assietter (575), kaffekanna (518), tekanna (611), moccakanna (517), mindre gräddkanna (521), 2 sockerskålar (691), samt bricka (716)

Nagg, sprickor förekommer, sockerskålens lock lagat

658835

2019-07-10