Royal Copenhagen Musselmalet

Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet
Royal Copenhagen Musselmalet

Klubbat för:

18 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

KUNGLIG DANSK "Musselmalet", matservis, 56 dlr., porslin, Danmark, 1900-talets andra hälft, bestående av: 9 flata mattallrikar (571), 12 djupa mattallrikar (659), 9 förrättstallrikar (572), 10 assietter (573), 3 ovala uppläggningsfat (531, 532, 533), såsskål (587), såssnipa (661), karott (694), kanna (763), mjölkkanna (523), smörbytta (707), vas (264), 2 frukostskålar (290), smörsnäckor 1 par (2184) samt en flat mattallrik helblond (1084)

Nagg/avslag (vissa större), slitage

658840

2019-07-10