Johan Fredrik Martin akvarellerad blyertsteckning

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

JOHAN FREDRIK MARTIN (1755-1816): Pastoralt landskap med bebyggelse vid vattendrag, bär signatur J.F. Martin f, akvarellerad blyertsteckning på papper, oval, 26,5 x 34 cm.

PROVENIENS: Kapten Curt Calamnius, Stockholm
Stora Kvalitén, Stockholms auktionsverk, 2009-05-27.

UTSTÄLLD: Elias Martin och hans krets, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1950, utom katalog

658880

2019-07-01