Figurin Sèvres Baron de Montesquieu

Såld för:

9 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SEVRES, skulptur, parian/biskviporslin, föreställande Baron de Montesquieu (1689-1755), sannolikt 1800-talets slut, stämplad SEVRES och märkt O.g. A.B. 28 j g, höjd ca 36 cm, längd och bredd 26x22 cm

Några mindre bränningssprickor, några mindre nagg, bl a saknas en del av pennan, smärre glasyrmistor

658904

2019-08-26