Väggfält C.F. Torsselius art

Väggfält C.F. Torsselius art
Väggfält C.F. Torsselius art
Väggfält C.F. Torsselius art
Väggfält C.F. Torsselius art
Väggfält C.F. Torsselius art
Väggfält C.F. Torsselius art
Väggfält C.F. Torsselius art
Väggfält C.F. Torsselius art

Såld för:

15 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

VÄGGFÄLT, 1700-talets andra hälft/omkring 1800, Carl Fredrik Torsselius art, fält av bambu med dekor av ströblomster, olja på duk uppfäst på pannå, 190 x 117 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Fataburen 1965, sidan 77-92, jämför illustrationer i Sigurd Wallins artikel Tapetmåleri från Carl Fredrik Torsselius motivkrets

Bättringar, lagningar, uppfodrat på pannå

658992

2019-09-15