Väggfält C.F. Torsselius art
Klubbat för:
15 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
VÄGGFÄLT, 1700-talets andra hälft/omkring 1800, Carl Fredrik Torsselius art, fält av bambu med dekor av ströblomster, olja på duk uppfäst på pannå, 190 x 117 cm
PROVENIENS: Stopalo
LITTERATUR: Fataburen 1965, sidan 77-92, jämför illustrationer i Sigurd Wallins artikel Tapetmåleri från Carl Fredrik Torsselius motivkrets
Bättringar, lagningar, uppfodrat på pannå
658992
2019-09-15