I par kinesiska figuriner
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
80 000 SEK
FIGURINER, 1 par, delvis glaserat stengods, händer ansikten och delar av dräkterna är bemålade, Kina, 1800-talets första hälft, föreställande en ämbetsman "mandarin" och hans fru. Dräkterna är dekorerade med kvadratiska emblem med fenixfåglar, liksom kvinnans krona som är smyckad med ett flertal fenixfåglar och växtornament, höjd ca 53 cm
PROVENIENS:
Införskaffade i Kina på 1930-40-talet, av hovtraktören, hedersdoktorn och professorn, Tore Wretman (1916-2003).
Jämför med:
https://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2018/collection-pierre-berge-pf1860/lot.288.html?locale=en
Slitage, skador
659183
2019-09-29