Herta Bengtsson Koka Blå

Herta Bengtsson Koka Blå
Herta Bengtsson Koka Blå
Herta Bengtsson Koka Blå
Herta Bengtsson Koka Blå
Herta Bengtsson Koka Blå
Herta Bengtsson Koka Blå
Herta Bengtsson Koka Blå
Herta Bengtsson Koka Blå
Herta Bengtsson Koka Blå
Herta Bengtsson Koka Blå
Herta Bengtsson Koka Blå
Herta Bengtsson Koka Blå
Herta Bengtsson Koka Blå
Herta Bengtsson Koka Blå
Herta Bengtsson Koka Blå
Herta Bengtsson Koka Blå
Herta Bengtsson Koka Blå
Herta Bengtsson Koka Blå

Såld för:

4 000 SEK

Utropspris

3 500 SEK

HERTHA BENGTSSON, "Koka Blå", Rörstrand, 1900-talets mitt, 4 tallrikar diameter 26 cm, 12 tallrikar diameter 24 cm, 13 tallrikar diameter 21 cm, 11 djupa tallrikar diameter 20 cm, 1 assiett diameter 19 cm, 6 assietter diameter 17 cm, 1 skål diameter 23 cm, 1 karott diameter 22 cm, 1 form mått 28x16 cm, 3 fat mått 32x15 respektive 36x24 cm, 2 såsskålar längd 14 och 19 cm, en kanna höjd 13 cm

1 extra lock medföljer

Enstaka nagg och hårsprickor

659192

2019-08-05