Herta Bengtsson Koka Blå
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
3 500 SEK
HERTHA BENGTSSON, "Koka Blå", Rörstrand, 1900-talets mitt, 4 tallrikar diameter 26 cm, 12 tallrikar diameter 24 cm, 13 tallrikar diameter 21 cm, 11 djupa tallrikar diameter 20 cm, 1 assiett diameter 19 cm, 6 assietter diameter 17 cm, 1 skål diameter 23 cm, 1 karott diameter 22 cm, 1 form mått 28x16 cm, 3 fat mått 32x15 respektive 36x24 cm, 2 såsskålar längd 14 och 19 cm, en kanna höjd 13 cm
1 extra lock medföljer
Enstaka nagg och hårsprickor
659192
2019-08-05