Royal Copenhagen Blå Blomst
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KUNGLIG DANSK, "Blå Blomst", kaffeservis, mindre ytterfoder, ljusstakar, 70 dlr., porslin, Danmark, 1900-talets andra hälft, bestående av: 9 kaffekoppar med fat, 9+1 assietter, 8 mindre ytterfoder, 3 par ljusstakar, 2 lockurnor, vas, sockerskål, cremekopp, 12+6+2 kuvertaskfat, 3 cigarettställ, 3 uppläggningsfat, skål, 2 mindre skålar, skål på fot samt bonbonjär
Nagg, bland annat på en ljusstake samt en lockurnas lock (putto)
659209
2019-07-05