Stol gustaviansk

Stol gustaviansk
Stol gustaviansk
Stol gustaviansk
Stol gustaviansk
Stol gustaviansk
Stol gustaviansk
Stol gustaviansk
Stol gustaviansk
Stol gustaviansk
Stol gustaviansk
Stol gustaviansk
Stol gustaviansk

Såld för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STOL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad MLB för Johan Melchior Lundberg, stolmakare i Stockholm 1774-1812/16, märkt med etikett klistrad på sargens insida för Stockholms Stolmakarämbete, höjd ca 87 cm

slitage, bortfall av dekor på ryggbricka, senare bemålad, förstärkt undertill

659361

2019-08-31