Joakim Allgulander

Joakim Allgulander
Joakim Allgulander

Såld för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

JOAKIM ALLGULANDER (född 1965): "Secret garden", signerad Joakim Allgulander, numrerad 112/240, serigrafi, bildmått ca 67x48 cm,

HISTORIK:
Konstnären om motivet:
"Motivet "Secret Garden" föreställer en kristallkrona som hänger i en trädgårdsliknande miljö. Jag ville komma åt en slags mystiskt, vacker känsla av svunnen tid. Det faktum att man dessutom inte vet om det är utomhus, inomhus, eller kanske bara en dröm tycker jag också bidrar till spänningen".

Oramad

659437

2019-07-08