Vas i glas

Vas i glas
Vas i glas
Vas i glas
Vas i glas
Vas i glas
Vas i glas
Vas i glas
Vas i glas
Vas i glas
Vas i glas
Vas i glas
Vas i glas

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

VAS i glas, sannolikt islamskt kulturområde, antiken/medeltid, höjd ca 13 cm

Detta föremål tillhör specialauktionen Samlarhem

Proveniens: Föremålet är förvärvat och inköpt i eller infört till Sverige mellan ca 1960-1975, därefter i samma ägo och senare genom arv

Slitage, löst sediment

659539

2019-07-03