Stolar gustaviansk stil
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 6 st, 1900-talets första kvartal, gustaviansk stil, stomme i bemålat trä, skrurna och delvis förgyllda detaljer, kannelerade ben, med lösa, stoppade textilklädda sitsar, sitthöjd ca 47 cm
Proveniens: Hvalstad Säteri, utanför Västervik, Småland
Åldersrelaterat samt. bruksslitage
659587
2019-07-03