Stolar gustaviansk stil

Stolar gustaviansk stil
Stolar gustaviansk stil
Stolar gustaviansk stil
Stolar gustaviansk stil
Stolar gustaviansk stil
Stolar gustaviansk stil
Stolar gustaviansk stil
Stolar gustaviansk stil
Stolar gustaviansk stil
Stolar gustaviansk stil
Stolar gustaviansk stil
Stolar gustaviansk stil
Stolar gustaviansk stil
Stolar gustaviansk stil

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

STOLAR, 6 st, 1900-talets första kvartal, gustaviansk stil, stomme i bemålat trä, skrurna och delvis förgyllda detaljer, kannelerade ben, med lösa, stoppade textilklädda sitsar, sitthöjd ca 47 cm

Proveniens: Hvalstad Säteri, utanför Västervik, Småland

Åldersrelaterat samt. bruksslitage

659587

2019-07-03