Pehr Hilleström Stilleben med kålhuvud och skinka

Såld för:

42 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

PEHR HILLESTRÖM (1733-1816), tillskriven: Stilleben med kålhuvud, skinka, lök och citron, olja på duk, 52,5x62 cm

PROVENIENS
VD Berndt August Hjorth (1862-1937), Enköping
därefter i arv till hans son VD Arnold Hjorth (1894-1981), Enköping, därefter i arv till hans dotter Eivor Odéen

Dubblerad, smärre färgbortfall, retuscher

659682

2019-09-29