Pehr Hilleström Stilleben med kålhuvud och skinka
Klubbat för:
42 000 SEK
40 000 SEK
PEHR HILLESTRÖM (1733-1816), tillskriven: Stilleben med kålhuvud, skinka, lök och citron, olja på duk, 52,5x62 cm
PROVENIENS
VD Berndt August Hjorth (1862-1937), Enköping
därefter i arv till hans son VD Arnold Hjorth (1894-1981), Enköping, därefter i arv till hans dotter Eivor Odéen
Dubblerad, smärre färgbortfall, retuscher
659682
2019-09-29