Miniatyrer ur Karl Asplunds samling
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
1 000 SEK
MINIATYRER, 4 st, OIDENTIERAD KONSTNÄR, 1600-tal, Kristus gisslas, olja på guldgrund på koppar, 7,9 x 4,6 cm, RELIEF, 1800-tal, antikserande stridsscen, stämplad E.T inom fyrkant, delvis förgyllt silver, 3,6 x 4,3, vikt 17 g, PLAKETT, omkring 1800, motiv av herdepojke med flöjt, pastellage på skiffer, diameter 10 cm, ASK, 1800-tal, locket med tryck på glas, ask av papp, höjd 2, 6 x 4,3 cm
PROVENIENS: Fil. dr. Karl Asplund (1890-1978), Stockholm
Kopparplåt med slitage, plakett med lagningar, ask med skador
659866
2019-07-10