Skål med lock Kina 1800-tal

Skål med lock Kina 1800-tal
Skål med lock Kina 1800-tal
Skål med lock Kina 1800-tal
Skål med lock Kina 1800-tal
Skål med lock Kina 1800-tal
Skål med lock Kina 1800-tal
Skål med lock Kina 1800-tal
Skål med lock Kina 1800-tal
Skål med lock Kina 1800-tal
Skål med lock Kina 1800-tal

Såld för:

29 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SKÅL MED LOCK, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i emaljfärger av persikoträd, blommor och lingzhisvampar, diameter ca 28 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

Slitage, bränningsdefekter, skålen med nagg

659904

2019-09-29