Åke Holm figurin / skulptur Tema keramik

Såld för:

600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ÅKE HOLM (1900-1980), figurin/ skulptur, ´Fyllegubbar´, terrakotta, 1930-tal, signerad Å. Holm, höjd ca 21 cm, bredd ca 24,5 cm

LITTERATUR: "Åke Holm Keramiker och skulptör", Ronny Rudolf och Rolf Lindstrup, Höganäs 2016, s. 10

Bränningssprickor

659924

2019-07-28