Åke Holm skulptur Tema keramik
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ÅKE HOLM (1900-1980), Skulptur, föreställande utvisandet ur Paradiset, 1940/50-tal, glaserad chamottelera, signerad Å. Holm, höjd ca 35 cm
LITTERATUR
"Åke Holm Keramiker och skulptör", Ronny Rudolf och Rolf Lindstrup, Höganäs 2016, s. 168 samt 169
smärre glasyrmistor
659944
2019-07-28