Åke Holm skulptur Tema keramik

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

ÅKE HOLM (1900-1980), Skulptur, föreställande utvisandet ur Paradiset, 1940/50-tal, glaserad chamottelera, signerad Å. Holm, höjd ca 35 cm

LITTERATUR
"Åke Holm Keramiker och skulptör", Ronny Rudolf och Rolf Lindstrup, Höganäs 2016, s. 168 samt 169

smärre glasyrmistor

659944

2019-07-28