Spegel gustaviansk Johan Åkerblad

Såld för:

Osåld

Utropspris

20 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ under krona, skuren dekor med bl.a festonger, förgylld, delat fasettslipat glas, ca 142x64 cm

Senare nedre glas, ytslitage

660164

2019-07-20