Axel Leopold Wiberg kopia av holländsk mästare

Såld för:

800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

AXEL LEOPOLD WIBERG (1867-1890):
Krogscen, signerad "Copi af A.L Wiberg", olja på duk, ca 42 x 62 cm.

HISTORIK:
Wiberg studerade vid Konstakademien 1886-90. Enligt Svenskt Konstnärslexikon dog Wiberg 1890 endast 23 år gammal.

660443

2019-07-07