Uppläggningsfat Double Peacock Famille rose
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), konturerat brätte, famille rose, "Double Peacock", dekor av påfågelspar vid pion på trädgårdsklippa i emaljfärger, järnoxid samt guld, fleur de lisbård, brättet med blomsterslingor, diameter ca 41 cm
Nagg, sprickor, slitage
660508
2019-07-07