Uppläggningsfat Double Peacock Famille rose

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), konturerat brätte, famille rose, "Double Peacock", dekor av påfågelspar vid pion på trädgårdsklippa i emaljfärger, järnoxid samt guld, fleur de lisbård, brättet med blomsterslingor, diameter ca 41 cm

Nagg, sprickor, slitage

660508

2019-07-07