Karin Björquist Vardag matservis
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARIN BJÖRQUIST, "Vardag", matservis, 41 dlr, Gustavsberg, formgiven 1955, (i produktion 1957-1973), grön glasyr med vita kanter, enl märkning ungsäker, bestående av: 9 mattallrikar, 7 förättstallrikar, 6 skålar, 6 tekoppar med fat, 3+1+1 skålar, karott med lock, kanna, burkar med lock 2 st, gräddkanna, sockerskål, uppläggningsskål, ugnsform
Slitage och repor
660585
2019-07-07