Ämbetsmannavärja
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ÄMBETSMANNAVÄRJA, empire, fäste i förgylld brons, , kavel i brons delvis klädd i pärlemor, parersköld med Mytologisk scen med Minerva (Jupiter?) och Mars, balja i läder, längd ca 94 cm
Proveniens: Bärby gård, Giresta sn, Uppland
En sprick i en av pärlemorplattan, uttorkat och nött läder. slitage
660708
2019-07-10