Sabel
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SABEL, gustaviansk, omkring 1800, av fäste med lejonmaskaron, klinga med etsad dekor, koppel med lejonmaskaroner i bronsbleck, balja med dekorerade, mässingsbeslag, längd ca 100 cm
Proveniens: Bärby gård, Giresta sn, Uppland
Slitage, uttorkat läder
660712
2019-07-10