Sabel

Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SABEL, gustaviansk, omkring 1800, av fäste med lejonmaskaron, klinga med etsad dekor, koppel med lejonmaskaroner i bronsbleck, balja med dekorerade, mässingsbeslag, längd ca 100 cm

Proveniens: Bärby gård, Giresta sn, Uppland

Slitage, uttorkat läder

660712

2019-07-10