Konsolur

Konsolur
Konsolur
Konsolur
Konsolur
Konsolur
Konsolur
Konsolur
Konsolur
Konsolur
Konsolur
Konsolur
Konsolur
Konsolur
Konsolur
Konsolur
Konsolur

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

KONSOLUR, rokoko, Ernst Petter, (Stockholm 1714-1784) senare urverk (stämplat B & W), skuren och förgylld dekor och med florala mönster samt schackrutat fält nertill, pendel och nyckel finns, höjd ca 58, bredd 29, djup 13 cm, samt urtavlans diameter 22,5 cm

Proveniens: Bärby gård, Giresta sn, Uppland

Renoverad, kompletterad, listen vid glasrutan sitter löst samt luckan för urtavlan, nagg, krackelyr, krederingsfragment medföljer, slitage, funktionen garanteras ej

660987

2019-07-10