Teservis Kina Kompaniporslin 1790-tal
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TESERVIS, 5 dlr., porslin, Kina, sen Qianlong (1736-1795), kompaniporslin, europeiserande dekor av blomsterbuketter i emaljfärger, järnoxid samt guld, bestående av: tekanna, 4 koppar med fat, diameter ca 6,6-14 cm, tekannans höjd ca 12 cm, två underfat medföljer
Nagg
661556
2019-07-12