Teservis Kina Kompaniporslin 1790-tal

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TESERVIS, 5 dlr., porslin, Kina, sen Qianlong (1736-1795), kompaniporslin, europeiserande dekor av blomsterbuketter i emaljfärger, järnoxid samt guld, bestående av: tekanna, 4 koppar med fat, diameter ca 6,6-14 cm, tekannans höjd ca 12 cm, två underfat medföljer

Nagg

661556

2019-07-12